Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu - www.mops.radom.pl Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu - www.mops.radom.pl Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu - www.mops.radom.pl
www.mops.radom.pl
XV Radomskie Dni Godności za nami Drukuj

 Barwny i bardzo liczy korowód przeszedł ulicą Żeromskiego na Plac Corazziego, gdzie oficjalnie rozpoczęte zostały obchody jubileuszowych Radomskich Dni Godności. Była dobra zabawa, występy artystyczne oraz coś dla ciała - tort dla uczestników imprezy.

Po mszy świętej w intencji osób niepełnosprawnych odprawionej w kościele Świętego Jana Chrzciciela korowód uczestników Radomskich Dni Godności udał się pod scenę przed Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerię Łaźnia. Korowód zabezpieczała policja i Straż Miejska, a uświetniły go werblistki z Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso. Radosław Witkowski, prezydent Radomia przekazał osobom niepełnosprawnym klucz do bram miasta. W tym roku odebrali go podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Korczaka w Radomiu. Po częsci oficjalnej sceną rządzili już uczestnicy imprezy.

- Osoby niepełnosprawne są niezwykle utalentowane. Mają wspaniałe umiejętności i chcemy to pokazać mieszkańcom Radomia dlatego przez te trzy dni razem się bawimy i spędzamy wspólnie czas - mówi Jerzy Zarodnik, zastępca prezydenta Radomia. 

Był zatem taniec, śpiew, inscenizacje teatralne oraz kiermasze twórczości osób niepełnosprawnych.

- Około 10-12 procent społeczeństwa boryka się z różnymi niepełnosprawnościami, więc w samym Radomiu takich osób jest ponad 20 tysięcy. Oferujemy różnego rodzaju pomoc dla osób niepełnosprawnych. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia dysfunkcji - mówi Marcin Gierczak, dyrektor MOPS w Radomiu.

A kolejnym udogodnieniem ma być wprowadzona właśnie w Radomiu „Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym” .

– Chcę, by karta jak najlepiej służyła ich posiadaczom. Zależy mi, by treść, która wypełni kartę, była dostosowana do ich oczekiwań. Chcemy wypełnić ją treścią, którą stworzymy wspólnie z radomianami. Bardzo liczę na konkretne propozycje od samych osób niepełnosprawnych, dlatego zapraszam wszystkich do udziału w konsultacjach – wyjaśnia Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Na uczestników imprezy czekał też jubileuszowy tort, a instytucje i osoby prywatne od 15 lat związane z Radomskimi Dniami Godności odebrały podziękowania z rąk władz miasta.

Z kolei w piątek, 8 czerwca na ulicy Żeromskiego odbył się I Mazowiecki Festiwal Twórczości Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „TACY SAMI”.

- Niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą, by dostarczać publiczności wzruszeń, radości i refleksji. Na podstawowym, ludzkim poziomie wszyscy jesteśmy przecież tacy sami - mówiła podczas otwarcia wydarzenia Dagmara Janas, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Razem w Radomiu, które zorganizowało wydarzenie. Na scenie prezentowali się artyści z wielu ośrodków, warsztatów terapii zajęciowej, szkół specjalnych czy stowarzyszeń między innymi z Otwocka, Łubca, Borkowic, Jedlanki, Kielc, Drzewicy, Huty, Warszawy, Opoczna, czy Żyrardowa.

Zaś w sobotę, 9 czerwca na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Borki”odbył się integracyjny festyn sportowo – rekreacyjny. Wśród atrakcji były między innymi regaty: kajakowe, gry i zabawy sportowe, pływanie łódką, park rozrywki, dyskoteka, konkursy z nagrodami, stoisko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Odwiedza nas 4 gości